Romantyczna miłość może skutkować rozrostem nerwów, o ile nie damy jej czasu więcej niż rok, podaje Wikipedia.

 

LINK: READ THIS IN AMERICAN ENGLISH

 

Niedawne badania wykazały, że koncentracja czynnika rozrostu nerwów (nerve growth factor, NGF) w osoczu krwi jest znacząco wyższa u osób pozostających w romantycznym związku z inną osobą przez mniej niż 12 miesięcy.

 

CZYNNIK ROZROSTU NERWÓW: MIŁOŚĆ ROMANTYCZNA, WIKIPEDIA

 

Wieść przyszła wraz z Psychoneuroendokrynologią, czasopismem łączącym neurologię, endokrynologię i psychologię, czyli neuron, gruczoł, i jakiś rodzaj ego.

 

PSYCHONEUROENDOKRYNOLOGIA, VOLUMEN 31, NUMER 3

 

Względem złożoności odczucia takiego jak miłość, nie byłoby niespodzianką, gdyby w zmianach nastroju początkowego etapu romantycznego związku współdziałała różnorodność mechanizmów biochemicznych, mówi pismo.

 

Pismo pokazuje czynnik NGF dla ludzi (a) którzy się właśnie zakochali, (b) w długotrwałych związkach, oraz (c) żyjących samodzielnie.

 

Nie trzeba być specjalistą, by ułożyć liczby od największej po najmniejszą.
a. 227 (14) pg/ml;
c. 149 (12) pg/ml.
b. 123 (10) pg/ml;

BĘC

Jeżeli rozrost nerwów jest rzeczą dobrą, nie ma dla niej okoliczności gorszej, niż długotrwały związek.

 

Trwała i wzajemna przychylność nie ma jak być najgorszą okolicznością dla miłości. Zobaczmy, co NGF robi.

 

NGF potrafi stymulować bezpośrednio ekspresję hormonu adrenokortykotropowego (oryg. adrenocorticotrophic hormone, ACTH), podnosząc wydzielanie wazopresyny, kontynuuje Wikipedia.

 

Co do słówek długich i naukowych jak adrenocorticotrophic, możemy je skopiować i wkleić do Merriam-Webstera w internecie.

 

Słownik ten mówi, iż coś adreno•cortico•tropic, to coś, co oddziałuje na, bądź stymuluje korę nadnerczy.
MERRIAM-WEBSTER ONLINE, ADRENOCORTICOTROPIC

 

W zakresie ludzkiej anatomii, damy radę po prostu czytając, co dana część robi. Kora nadnerczy produkuje hormon epinefrynę.
MERRIAM-WEBSTER DEFINICJA DLA DZIECI

BĘC

Czy ta sprawa o miłości?

 

Epinefryna to hormon stresu.

 

To część reakcji walka-ucieczka w odpowiedzi organizmu na stres, gdy osoba jest w niebezpiecznej, strasznej, lub wysoce konkurencyjnej sytuacji, WYJAŚNIA MERRIAM-WEBSTER.

 

Możemy poszukać w internecie. Epinefryna jest podejrzaną w „śmierci voodoo”.

 

Owe „psychogenne” czy „psychosomatyczne” zgony odnotowano niezależnie od kultury czy geografii, w obozach, koncentracyjnych czy jenieckich.

 

Nadczynność nadnerczy uznano za w owych zgonach składową. Taka nadczynność może wystąpić przy urazach.
WILEY: PATOLOGIA NADCZYNNOŚCI NADNERCZY
WIKIPEDIA: ŚMIERĆ VOODOO

 

Może się utrzymywać pomysł aby „winić duszę”, kiedy przyczyny cielesne nie są jasne; wygląda jednak na to, że śmierć „psychogenna” to właściwie śmierć epinefrynowa.

BĘC

Nadmiar epinefryny — czy adrenaliny, nazwa nie ma jak być czynnikiem — zabija. Czy hormon stresu potrafi wyjaśnić miłość romantyczną?

 

Kortyzol nie jest okazją dla miłosnej poezji. Językowe przedsięwzięcia ogółem wolą jak mózg jest zadowolony, ku dobrej pamięci działaniu, a wspomnienia kortyzolowe są „migawkowe”: głównie wzrokowe i fragmentaryczne. Wysoki poziom kortyzolu jest inhibitorem pamięci.
WIKIPEDIA: KORTYZOL A  PAMIĘĆ

 

Wazopresyna jest właściwie homeostatyczna i potrafi działać zarówno w zapamiętywaniu, jak i zapominaniu. Bierze udział w utrzymywaniu w organiźmie poziomów sodu, jak ten w kuchennej soli (Vander et al., Neurofizjologia człowieka, 1985).

 

Grupy LVP (lizyna wazopresyny) oraz placebo wykazały poprawę; nie możemy jednak stwierdzić dla LVP działania usprawniającego pamięć, gdyż stosowanie placebo usprawniło pamięć w taki samym stopniu, mówią badacze, gdzie placebo było roztworem soli. 😉
NCBI: WPŁYW WAZOPRESYNY i OKSYTOCYNY NA LUDZKĄ PAMIĘĆ.

 

Z tą oto szczyptą soli przychodzi najważniejszy aspekt działania ludzkiego mózgu: potencjały stopniowane i czynnościowe.

BĘC

A tak przy okazji, po co zapuszczać nerwy dla miłości?

 

Nerw to pęczek różnej długości i grubości włókien nerwowych (wypustek neuronów – aksonów) okrytych wspólną otoczką, wchodzących w skład obwodowego układu nerwowego.

 

W ośrodkowym układzie nerwowym, neurony nazywa się czasem ciałkami nerwów, ale pojęcie to jest potencjalnie zwodnicze, gdyż wiele neuronów nie tworzy nerwów, MÓWI WIKIPEDIA absolutnie poprawnie.

 

Zanim zakłopoczą nas potencjalne implikacje jakich nie miałby słowniczek dla dzieci, pomyślmy, co się stało naprawdę, wraz z eksperymentem opisanym w Psychoneuroendokrynologii.

 

Pobrano próbki krwi od osób różniących się aktywnością mięśniową.

 

Zakochani najczęściej wychodzili, a ustatkowali się w mniej więcej 12 miesięcy. Owi w długotrwałych związkach dzielili codzienne obowiązki, a spędzali więcej czasu razem się relaksując. Owi żyjący samodzielnie nie mieli pomocy partnera bądź partnerki w domowym gospodarstwie.

 

Gwoli miłości dobrych nerwów, są na szczęście ćwiczenia fizyczne. 🙂

*****

LINK: READ THIS IN AMERICAN ENGLISH

Zapraszam do komentowania

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s